Az igényes kéziratok műhelye

Az ingyenes képektől a linkrövidítésig

Illusztrációkat keres a bejegyzéseihez, azonban elfelejtette, honnan lehet ingyenes képeket letölteni anélkül, hogy szerzői jogokat sértene vele? PDF-fájlt alakítana .jpg-vé, viszont nem tudja, miként fogjon hozzá? Meg kellene vágjon egy rövid videót, de egyetlen használható programot sem…

Tovább olvasom

Mi köze van a székelykáposztának a székelyekhez? Magyar személynevekből keletkezett köznevek nyomában…

Nemcsak a külföldi, hanem a magyar személynevek is „áldozatául estek” a köznevesülésnek: ruhadarabokat, ételeket, süteményeket neveztek el egy-egy közismert személyiségről. Első körben a férfiviseletek világába kalauzolom az olvasót, majd néhány gasztronómiai kifejezés következik.

Tovább olvasom

Könyvel és könyvvel… Ön érzi-e a kettő közötti különbséget?

„Ajándékozza meg munkatársait ezzel a könyvel.” Vajon tényleg így akart fogalmazni a szerző? Amúgy nem ez az első eset, hogy egy-egy betű „elfogyasztása” teljesen megváltoztatja a szó értelmét, és ezáltal a mondatét is. Akár arra is foghatnánk, hogy az illető két v betű helyett csak egyet nyomott le…

Tovább olvasom

A kacifejtől a lapolvasóig, agymestertanáccsal fűszerezve... Tudja-e, hogy mit jelent az utóbbi?

Önt mennyire hódították meg az idegen eredetű, magyarosított szavak? Például a kacifej, a szelfi, a lájkol, a fészbuk, az okostelefon, vagy akár az ímél? Melyiket és milyen gyakran használja? Nem titok, hogy az elmúlt években rengetegen próbáltak küzdeni ellenük, több-kevesebb sikerrel. Csak…

Tovább olvasom

Győzze meg a tétovázókat! 5+1 tanács a kifogástalan nyereményjáték-szövegekhez

Nem titok, hogy a közösségi oldalakon megosztott nyereményjátékok szövegei tele vannak hibákkal. Rendszerint helytelen a cím, a dátum, sőt maga a cselekvésre buzdító felhívás is. Mit lehet tenni ilyenkor? Az első és a legfontosabb: közzététel előtt legalább egyszer ellenőrizni kell a leírtakat.  

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása